Wróć do Bloga
Ankiety w HR calendar    paź 05, 2022

Dlaczego warto badać nastroje pracowników?

Ludzki umysł skłonny jest do pochopnych generalizacji i nietrafnych osądów, dlatego szefowie, którzy podejmują decyzje dotyczące organizacji arbitralnie, polegając wyłącznie na własnej intuicji i wyobrażeniach, muszą liczyć się z tym, że ich skutek może być odwrotny do zamierzonego.

Ludzki umysł skłonny jest do pochopnych generalizacji i nietrafnych osądów, dlatego szefowie, którzy podejmują decyzje dotyczące organizacji arbitralnie, polegając wyłącznie na własnej intuicji i wyobrażeniach, muszą liczyć się z tym, że ich skutek może być odwrotny do zamierzonego.

Z pozycji lidera wiele rzeczy jest trudne do dostrzeżenia, czy wręcz przed jego wzrokiem ukryte. Szczególnie gdy idzie o motywacje czy subiektywne odczucia członków zespołu. Stąd tak łatwo o pomyłki w ocenie poziomu zaangażowania, satysfakcji z pracy czy wynagrodzenia, a nawet poziomu stresu wśród pracowników.

Współczesna kultura organizacyjna nauczyła się radzić sobie z tym problemem, tj. poznawać i analizować punkt widzenia pracowników. Opinie ustala się na podstawie badań ankietowych. Ich prawdomówność i szczerość, a co za tym idzie wiarygodność uzyskanych w ten sposób odpowiedzi, zależy bezpośrednio od zapewnienia ankietowanemu anonimowości.

Dzięki odpowiedniej konstrukcji i postawieniu właściwych pytań ankiety mogą dostarczać bezcennych informacji na temat funkcjonowania organizacji, mierzyć poziom zaangażowania i zadowolenia pracowników oraz gromadzić opinie na temat zachodzących w firmie procesów.  

To pracownicy najlepiej znają podstawowe problemy firmy, wiedzą co można poprawić i to oni właśnie niejednokrotnie potrafią zasugerować najlepsze rozwiązania.  Wczesne zidentyfikowanie problemów zwiększa szansę na ich szybkie rozwiązanie i ograniczenie ewentualnych strat. Ważne by być otwartym na postulaty pracowników i dostrzec ich potrzeby.

Znajomość metodologii prowadzenia badań to bardzo cenna i przydatna umiejętność. Dzięki nowym technologiom, bynajmniej nie ograniczona do wąskiego kręgu wtajemniczonych.

Dedykowane narzędzia informatyczne pozwalają zautomatyzować cały proces tworzenia i przeprowadzania badań pracowniczych. Naprowadzają także jakie pytania warto zadać. Podpowiedzi co badać i jak badać można znaleźć np. w ogólnie dostępnym przewodniku „Ankiety w HR”.

Kilka wskazówek, jak przygotować skuteczną ankietę 

1. Sprecyzuj pole badawcze
2. Zadawaj konkretne pytania
3. Urozmaicaj formę pytań
4. Zadbaj o przystępność języka
5. Unikaj wielowątkowości
6. Aktualizuj pytania
7. Zaplanuj publikację

Niektóre wydają się banalne? Nic podobnego! Warto dopracować każdy szczegół, bo życie przynosi nieoczekiwane sytuacje. Badacze jednej z wiodących na rynku pracowni badań opowiadają anegdotę o jednej z respondentek. Proszona o ocenę reklamy kremu na żylaki, wyrażała się o niej z nieskrywanym entuzjazmem. Równocześnie wśród odpowiedzi zakreśliła: „Czuję się zdegustowana". Dopytywana, co miała na myśli, wyjaśniła, że reklama wywołała u niej silną chęć „zdegustowania" kremu...

Ale już całkiem poważnie, warto pytać i warto korzystać z badań

Dzięki nim np. wiemy, że aż 48% Polaków deklaruje, że nie starcza im pieniędzy do kolejnej wypłaty, a 4 na 10 pracujących Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Równocześnie pracodawcy niechętnie udzielają zaliczek. To realny problem, który ma wpływ na kondycję psychiczną pracowników. Badanie na reprezentatywnej próbie (n=1000) osób aktywnych zawodowo w lutym 2022 przeprowadziła pracownia badań GfK na zlecenie Flexee.

Przyczyny dla których tracimy „płynność” bynajmniej nie muszą być dramatyczne. Wystarczy nieprzewidziana sytuacja, usterka w domu, czy nawet okazja, z której żal byłoby nie skorzystać.

Oddajmy głos pracownikom

Byłem w trasie i nagle okazało się, że zepsuł mi się silnik.

Szkoła zaplanowała wycieczkę do Energylandii. To było marzenie moich maluchów!

Mój zwierzak nagle zachorował. Nie zważając na koszty pognałam do weterynarza.

Kto z nas nie znalazł się w podobnej sytuacji? Nie wiążą się one bezpośrednio z pracą, ale niewątpliwie nerwy, które im towarzyszą, wpływają na naszą ogólną kondycję. Stąd przewidujący pracodawca, jeżeli właściwie zdiagnozuje problem, może poszukać rozwiązania, które ten stres rozładuje. Warto zatem, układając ankietę, zostawić w niej także miejsce na pytania otwarte i wyjść poza utarte schematy, żeby dowiedzieć się więcej także o sytuacji osobistej, która bez wątpienia wpływa na jakość wykonywanej pracy.

I rzecz najważniejsza, skoro dzięki ankietom będziemy już „wiedzieć”. Wyniki badań powinny zostać opublikowane w wewnętrznych kanałach informacji. Pracodawca powinien także poinformować, jakie praktyczne wnioski z nich wyciągnął i jakie podjął na ich podstawie realne działania.

Wielu pracodawców nie wie, że ich pracownicy mierzą się ze stresem finansowym

Z naszego badania, zrealizowanego wspólnie z pracownią GfK pt. „Polak i finansowe zakręty. Gdy wypłaty nie starcza do pierwszego” dowiedzieliśmy się jakie nastroje mają pracujący Polacy oraz jaki jest ich stosunek do pieniędzy, jakie mają nawyki - te związane z pożyczaniem i oszczędzaniem i dlaczego elastyczny dostęp do wynagrodzenia sprzyja budowaniu poczucia bezpieczeństwa finansowego pracowników. Zapraszamy do przeanalizowania raportu i wyciągnięcia z niego własnych, interesujących wniosków. Być może w Twojej firmie znajdują się osoby, które przeżywają obecnie trudności finansowe. Działania w kierunku zrozumienia i poprawy ich dobrostanu, przyniosłyby korzyści obu stronom.

 

 

background-symbol-550
Zapisz się do newslettera

Ostatnie Artykuły

To nie jest czas na pożyczanie
To nie jest czas na pożyczanie

Niższe stopy procentowe, spadek cen i realny wzrost wynagrodzeń – chciałoby się zacząć od czegoś optymistycznego, na razie niestety rzeczyw...

Czy warto oszczędzać?
Czy warto oszczędzać?

Aż 38 proc. Polaków deklaruje, że nie posiada żadnych oszczędności lub oszczędności do 1000 zł. Zerowy lub niski poziom oszczędności oznacz...

Będzie drożej
Będzie drożej

Że sytuacja jest poważna świadczą szacunki, wg których już prawie 1/3 aktywnych zawodowo Polaków – ok. 5 mln spośród ponad 16 mln – z powod...